Голова ДАЛРУ розповів про концепцію змін у лісовій галузі

Середа, 15 січня 2020 06:55

Голова Держлісагентства розповів про концепцію змін у лісовій галузі

 

Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук висловив переконання, що «нахабне розкрадання українського лісу піде у минуле», ніхто не буде закривати очі на існування сірого ринку деревини. Про це він повідомив під час наради щодо подальшого розвитку лісової галузі з керівниками територіальних органів Державного агентства лісових ресурсів України.

«Всі, хто планує і далі розкрадати державні ресурси думаючи, що це, як завжди, зійде з рук – будуть звільнені з посад. А після розслідування відповідними правоохоронними органами – притягнуті до відповідальності», – запевнив Глава Уряду.

Він доручив новому Голові Держлісагентства, яке очолив новопризначений керівник Андрій Заблоцький, провести масштабний аудит підприємств, за результатами якого прийняти відповідні кадрові рішення. Це наступні області: Харківська, Житомирська, Чернігівська, Закарпатська, Івано-Франківська, Рівненська, Львівська, Волинська.

«Закликав відсторонити керівника Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства у відповідь на численні випадки незаконної вирубки лісів у регіоні. Жодних «чорних лісорубів» під прикриттям територіальних управлінь Держлісагентства не буде», – зазначив Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук.

«Через незаконні вирубки лісів держава вже зазнала збитки на понад 1 мільярд гривень лише за останні декілька років. Це неприпустима історія, – наголосив Олексій Гончарук. – В Україні діятиме закон. Усі причетні до корупції будуть звільнені, а за результатами розслідування – притягнуті до відповідальності».

У свою чергу, Голова Держлісагентства Андрій Заблоцький розповів про основні концептуальні зміни у лісовій галузі.

«Для мене велика честь очолити таке відповідальне відомство. Ми розуміємо, що в суспільстві є великий запит на зміни, і є запит, щоб повернути довіру суспільства до лісівників», – підкреслив він.

Андрій Заблоцький зазначив, що у всьому світі раціональне використання лісових ресурсів є пріоритетом. «Ми маємо висаджувати ліс, ефективно використовувати лісові ресурси на підставі інвентаризації лісів та актуальної інформації. На жаль, на сьогодні, цього немає. Тому на виконання Указу Президента України та доручень Уряду Держлісагентством розробляється проект закону щодо Національної інвентаризації лісів. Це має покласти край невизначеності», – повідомив Голова Держлісагентства.

За його словами, відповідно до нових цілей Уряду, необхідно збільшити лісистість до 20%. «Ми над цим вже працюємо, розробляються відповідні програми», – сказав він.

Стосовно незаконних рубок Андрій Заблоцький зазначив, що значна частина ринку знаходиться в тіні. «Саме електронний облік деревини має на меті виправити цю ситуацію. Ми також плануємо ввести кримінальну відповідальність за переміщення деревини без бирок, а також за закупівлю незаконно заготовленої деревини», – підкреслив Голова Держлісагентства.

Також він пояснив, що тепер деревина обліковуватиметься, існуватиме централізований облік деревини, буде зрозуміле її походження. Відповідно, правоохоронні органи та громадськість зможуть перевіряти за номером бирки, товарно-транспортної накладної, номером авто, яке перевозить деревину. Прозорість у цьому питанні є ключовим і першим етапом.

«Стосовно незаконного обігу деревини, то на сьогодні нараховується значна кількість нелегальних лісопилок. Це пов’язано і з тим, що зараз необхідна велика кількість дозвільних документів для відкриття пилорами. Ми вважаємо, що прозорість регулювання, швидке відкриття бізнесу має бути пріоритетом, щоб легалізувати діяльність. І відповідно, повторюся, що деревина на лісопилці без бирок буде поза законом. Необхідно забезпечити стовідсоткову сертифікацію легальності обробленої деревини. Це ті елементи, які дозволять викорінити корупцію в галузі та нелегальний обіг деревини», – наголосив Андрій Заблоцький.

Окрім того, Голова відомства зазначив, що, на жаль, в Україні сьогодні немає правил гри на ринку торгівлі деревиною. Вони були скасовані більше року тому. «Необхідно терміново прийняти закон про ринок деревини, де будуть виписані прозорі та чіткі правила гри для всіх учасників процесу. Кожен бізнес – від маленького до великого – повинен мати можливість доступу до спільного обмеженого ресурсу. Все відбуватиметься на електронних площадках, це забезпечить рівність та конкуренцію на ринку», – сказав Андрій Заблоцький.

Він також звернув увагу на питання державного фінансування лісової галузі. Держлісагентство порушуватиме це питання перед Урядом та Парламентом, щоб підвищити державне фінансування. В окремих випадках його критично не вистачає.

«Дуже багато питань від суспільства та правоохоронних органів виникає щодо неефективності роботи державних лісогосподарських підприємств. Дійсно, на сьогодні, ми маємо близько 2 млрд гривень заборгованості за цими підприємствами. Вважаю, що це є недопустимим. Потрібно провести комплексний аудит по всіх державних підприємствах, визначити причини збитковості окремих підприємств, та прийняти відповідні рішення», – зазначив Голова Держлісагентства.

За його словами, оптимізація діяльності держпідприємств, врегулювання податкового навантаження, реструктуризація боргу мають бути пріоритетними рішеннями для вирішення цього питання. Також, паралельно з цим, потрібно розглянути і інституційну реформу, щоб покращити ефективність управління галузі в цілому.

«І, останнє, на мою думку найбільш важливе питання – повернення довіри людей до лісівників. Плануємо створити Єдиний лісовий портал. На якому, зокрема, буде розміщуватися онлайн-карта рубок, де кожен громадянин матиме змогу в будь-якому місці верифікувати законність рубок. У 14 областях така можливість уже є. Ми плануємо протягом 3-х місяців завершити таку роботу по всій території Україні – від Карпат, до Сходу, від Півночі до Півдня», – наголосив Андрій Заблоцький.

Як повідомив Голова Держлісагентства, також планується перевести видачу всіх дозвільних документів в електронний формат, щоб в Україні повноцінно запрацював «Ліс у смартфоні».

Прес-служба Держлісагентства,

використано матеріали Урядового порталу